Krappe woningmarkt, toch gaat de vraagprijs regelmatig omlaag

Geschreven door Niek Geerdink op 14 september 2026

Woningverkopers verlagen weer vaker hun vraagprijs.

In het tweede kwartaal van 2026 gebeurde dit bij 8,9 procent van de verkochte woningen in Nederland, tegenover 7,5 procent een jaar eerder. Sinds het tweede kwartaal van 2025 ligt het aandeel prijsverlagingen elk kwartaal hoger dan in hetzelfde kwartaal een jaar daarvoor. Dat blijkt uit onderzoek van Dynamis, het landelijke samenwerkingsverband van vastgoedpartners waarbij Snelder Zijlstra als partner in Twente is aangesloten.

Niet alleen worden vraagprijzen vaker verlaagd, verkopers besluiten ook eerder om hun prijs aan te passen. In het tweede kwartaal van 2024 gebeurde dat gemiddeld na 104 dagen; in dezelfde periode van 2026 was dat na 94 dagen. De gemiddelde prijsverlaging bedroeg in het tweede kwartaal van dit jaar 6,3 procent, oftewel 39.300 euro.
Deze ontwikkeling is opvallend, omdat de koopwoningmarkt nog altijd krap is. Toch lijkt de ruimte voor verkopers om hoog in te zetten kleiner te worden.


Ook in Twente worden vraagprijzen regelmatig bijgesteld

In onze regio is zichtbaar dat verkopers gedurende het verkoopproces hun vraagprijs bijstellen. Bij 9,5% van de verkochte woningen in Overijssel werd de oorspronkelijke vraagprijs verlaagd. De gemiddelde prijsverlaging bedroeg 6,6%, wat neerkomt op gemiddeld € 34.614.
Binnen Twente zijn daarbij duidelijke verschillen zichtbaar. Vooral Oldenzaal valt op: daar werd bij 19,9% van de verkochte woningen de vraagprijs verlaagd. Ook Enschede ligt met 14,4% duidelijk boven het provinciale percentage. In Hengelo gaat het om 10,3% van de verkopen, terwijl Almelo met 9,2% nagenoeg gelijk ligt aan het gemiddelde van Overijssel.

“Dat een vraagprijs wordt aangepast, betekent niet automatisch dat de woningmarkt ineens afkoelt,” benadrukt Niek Geerdink, woningmakelaar en vennoot bij Snelder Zijlstra Makelaars. “De markt is nog altijd krap, maar kopers kijken kritisch. Zeker wanneer een woning in eerste instantie ambitieus in de markt wordt gezet, kan na verloop van tijd blijken dat de aansluiting met de markt ontbreekt. Een aanpassing van de vraagprijs kan dan nodig zijn om opnieuw beweging te creëren.”

De cijfers in Overijssel krijgen meer perspectief wanneer ze worden afgezet tegen de rest van Nederland. De provinciale verschillen zijn namelijk aanzienlijk. Zeeland kent sinds begin 2023 met 16,2% het hoogste aandeel verkochte woningen waarbij de vraagprijs is verlaagd. Bovendien is daar met gemiddeld 7,9% ook de prijsverlaging het grootst. Met 9,5% ligt Overijssel daar als provincie duidelijk onder.

Opvallend is tegelijkertijd dat enkele Twentse gemeenten juist boven het provinciale beeld uitsteken. In Oldenzaal werd bij bijna één op de vijf verkochte woningen de vraagprijs tussentijds aangepast. In Enschede gaat het om ongeveer één op de zeven.

Volgens Geerdink onderstrepen de cijfers vooral het belang van een realistische prijsstelling vanaf de start. “In Overijssel zien we dat bij 9,5% van de verkochte woningen de vraagprijs tussentijds is verlaagd. Gemiddeld gaat het om 6,6%, oftewel € 34.600. Dat is een behoorlijk verschil. Een goede onderbouwing van de vraagprijs bij de start van de verkoop blijft daarom ontzettend belangrijk.”

Woningmarkt blijft sterk

De landelijke toename van het aantal prijsverlagingen betekent volgens Dynamis niet dat woningprijzen nu breed dalen. De cijfers wijzen eerder op een veranderende verhouding tussen de oorspronkelijke prijsverwachting van verkopers en wat kopers bereid zijn te betalen.
Dat beeld verschilt sterk per prijsklasse. Woningen vanaf 1 miljoen euro die zonder prijsverlaging werden verkocht, brachten in het tweede kwartaal van 2026 gemiddeld slechts iets meer op dan de vraagprijs. Bij woningen onder de 300.000 euro lag de uiteindelijke verkoopprijs gemiddeld 7 procent hoger.

'De ontwikkeling van de hypotheekrente kan de betaalbaarheid de komende tijd verder onder druk zetten,' benadrukt Niek Geerdink. 'Bij gelijkblijvende maandlasten kunnen huishoudens bij een hogere rente minder lenen. Als de ruimte om te bieden daardoor afneemt, kunnen verkopers vaker genoodzaakt zijn hun oorspronkelijke prijsverwachting bij te stellen.'


Over het onderzoek
Dynamis & Snelder Zijlstra analyseerden voor dit onderzoek koopwoningtransacties van 1 januari 2023 tot en met 30 juni 2026 en het woningaanbod op 24 augustus 2026 op basis van NVM/Brainbay-data. De ontwikkeling door de tijd is gebaseerd op verkochte woningen. Voor regionale uitsplitsingen, woningtypen en prijsklassen zijn zowel transacties als het actuele aanbod onderzocht.

Krappe woningmarkt, toch gaat de vraagprijs regelmatig omlaag
Niek Geerdink
Neem contact op met Niek

Interessant nieuws

Bekijk overzicht
Prinsjesdag 2026: wat betekenen de plannen voor vastgoedbeleggers?

Prinsjesdag 2026: wat betekenen de plannen voor vastgoedbeleggers?

De vastgoedmarkt heeft de afgelopen jaren met de nodige veranderingen te maken gehad. Hogere financieringslasten, wijzigingen in de fiscale regelgeving en nieuwe wetgeving op de huurmarkt hebben...
Snelder Zijlstra opent opnieuw haar deuren tijdens Open Monumentendag

Snelder Zijlstra opent opnieuw haar deuren tijdens Open Monumentendag

Op zaterdag 12 september 2026 openen we opnieuw de deuren van ons monumentale kantoor aan het Hoedemakerplein in Enschede. Van 10.00 tot 16.00 uur krijg je de kans om het voormalige...
Bekijk overzicht